Close
menu close
Accessibility
Language
 

Overview

 

Vil du være en del af et team, hvor arbejdsdagene sjældent er ens? Ser du dig selv som en teamplayer med stærke kollegaer i ryggen og er du klar på at skulle have det overordnet overblik og ansvar? Så er denne stilling måske noget for dig.

Vi søger Operation agenter til en dynamisk afdeling, hvor den primære opgave er at koordinere og lede alle Menzies aktiviteter i gaten og på forpladsen omkring flyafgange.

Du vil blive en del af en helt særlig atmosfære og en afdeling, med dedikerede og dygtige kollegaer, hvor alle trådene i en flyvending samles – for opnåelse af optimal airline-tilfredshed. 

I denne rolle som TRC bliver du del af et helt centralt team, der dagligt sikrer at kritiske opgaver bliver løst rettidig og korrekt i forhold til vores mange flyankomster og -afgange.

Det betyder at du kommer til at arbejde med opgaver i forhold til sikkerhedsansvar, koordinering af serviceopgaver på flyvendinger, kørsel af flybroer, kommunikation med interne- og eksterne samarbejdspartnere, samt sikring af korrekt dokumentation relateret til flyets vægt- og balance. Hertil kommer der selvfølgelig diverse ad-hoc opgaver, som typisk opstår i løbet af en travl dagligdag her på stationen.

Fagligt er det et krav at du:

  • Har ren straffeattest og kørekort kat. B, samt at du er flydende på dansk og engelsk i skrift og tale.
  • Det er en fordel hvis du har erfaring som Gate Coordinator/Turn Around Coordinator, da der er tale om et job der kræver indgående viden, forståelse og erfaring indenfor flyhandling/ground operations. Passager service erfaring er ligeledes en fordel.
    Har du ikke erfaring indenfor faget, sikrer vi en grundig uddannelse, hvor alt bliver gennemgået inden du bliver sendt ud på egne opgaver.

Personligt forventer vi at du: 

  • Er god til at samarbejde, har et godt humør og en generel positiv tilgang til de opgaver der kommer til dig.
  • Er i stand til at holde mange bolde i luften samtidig og håndtere dem med stor præcision, så vi sikrer at opgaverne du bliver tildelt, bliver løst i overensstemmelse med gældende regler og love.
  • Kan træffe hurtige beslutninger og samtidig håndtere dine opgaver ansvarsfuldt og med stor imødekommenhed, da du vil være i en funktion med stor synlighed i forhold til vores kunder og samarbejdspartnere.

Hvad vi så kan tilbyde dig:

  • Et job i en spændende og alsidig virksomhed i et internationalt miljø, hvor to dage aldrig er ens.
  • En bred vifte af opgaver og en kontaktflade til mange forskellige mennesker som alle arbejder med en passion for luftfart.
  • Et stærkt team med gode kollegaer, der passer godt på hinanden og hjælper hvor det kræves i den daglige drift.
  • En arbejdsplads med en god og uhøjtidelig atmosfære, hvor der er plads til humor samt mulighed for løbende at udvikle sig.
  • Gode løn- og ansættelsesforhold i et arbejdsmiljø der lægger vægt på sikkerhed og ordentlighed.

Løn og ansættelsesforhold.

Stillingen er med tiltrædelse snarest eller efter nærmere aftale. Der er på nuværende tidspunkt tale om en deltidsstilling på 118 timer pr. måned, men med masser af mulighed for at arbejde flere timer, alt efter dit behov og fleksibilitet. Mange af vores deltider oplever at kunne nå op på et antal timer, svarende til en fuldtidsstilling.

Der er tale om et job med skiftende arbejdstider over hele døgnet og mange af opgaverne kræver at du både skal arbejde indendørs og udendørs i al slags vejr.

Lidt om os.

Menzies Aviation er en af verdens største leverandører af groundhandling ydelser. Vi leverer ydelser til passagerer, rampe og fragt for flere af verdens førende flyselskaber. Medarbejderne er hjertet i vores virksomhed og nøglen til vores succes. Vi søger energiske, innovative og dynamiske kollegaer til Menzies, som på trods af sin store størrelse, vægter sine kerneværdier og rødder som et familieforetagende højt.

Kig også her: https://menziesaviation.com/

Lidt om Operation Manageren.

Mit navn er Line Andersen og jeg har arbejdet i lufthavnen siden 2011. Jeg har både arbejdet som Passager agent, TRC og Planner.

Jeg har stor fokus på at støtte og udvikle mine medarbejdere og har et tæt samarbejde med alle mine ansatte.

Mine leder egenskaber er bl.a. tillid, empati, ‘open door policy' og jeg sætter en ære i at mine ansatte har et godt arbejdsmiljø.   

Ansøgning:

For at ansøge skal du benytte knappen ‘Apply Now/Søg Nu' her på siden.

Upload venligst Ansøgning, CV og Straffeattest under "CV" i ansøgningsprocessen.

Vi vil opfordre dig til at tjekke dit spamfilter og opdatere din mail server, så du modtager de nødvendige opdateringer i rekrutteringsprocessen.

Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Training and Operation Specialist  Cecilie Sørensen på e-mail: cecilie.soerensen@menziesaviation.com. 

 

 Vi ser frem til at høre fra dig!


 
Close map
Location
Copenhagen Airport
Terminalgade 1, Kastrup, Copenhagen, Denmark, 2770
Loading...
  • Location:
    Copenhagen Airport
  • Region:
    Northern Europe
  • Function:
    Aviation
  • Vacancy Type:
    Part-Time Permanent
  • Closing Date:
    25 December 2025
Loading